YOUNG LEOSIA, SOKÓŁ I PALUCH NA WIELKIM EKRANIE

Freak Fight

Hip-hop był kiedyś kojarzony z dobrymi, choć zagubionymi chłopakami z blokowisk. W za dużych bluzach, z kapturem na głowie i jointem w ręku, którzy zamiast zająć się „poważną pracą” – coś tam sobie nawijają bez ładu i składu. Rzucając kurwami jako przecinkami. Obecnie jest to najpopularniejszy gatunek muzyczny, który wdarł się do mainstreamu i rozgościł w nim na dobre.

Raperzy przestali być kojarzeni z wkurwionymi dzieciakami siedzącymi na trzepaku, a już na pewno z biedą. Patrząc na Malika czy Kizo – zdanie „złoty, a skromny” – nie do końca odzwierciedla faktyczny stan rzeczy. Sokół obecnie jest głównie przedsiębiorcą, a dopiero w drugiej kolejności raperem. Podobnie jak Quebo, który zamiast produkować nowe płyty, tworzy nowe smaki herbat Miss Ti.

Droga z podziemia do bycia na świeczniku, była długa i kręta, przechodziła ona między innymi przez plany filmowe. I to właśnie na nich chciałabym się skupić i zaproponować kilka filmów, dzięki którym, mimo wyłączenia Youtube’a i Spotify będą wam towarzyszyć głosy waszych ulubionych raperów.

PONIEDZIAŁEK/WTOREK

Film wyreżyserowany przez Witolda Adamka w 1998 roku. Sporej części obecnych słuchaczy rapu nie było jeszcze w planach, ale warto się z nim zapoznać, podobnie jak z jego sequelem z 2001 roku pod tytułem „Wtorek”.

W soundtracku oraz w roli głównej obu filmów występuje jeden z pionierów polskiego hip-hopu, nieżyjący już Bolec. Możemy tam usłyszeć utwory z jego solowego albumu „Żeby było miło”.

Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednej doby — tytułowego poniedziałku w małym dolnośląskim mieście. Bohaterami są młodzi bezrobotni spychani na margines życia społecznego. Hurtownia, w której pracuje Maniek zbankrutowała. Dotychczasowy szef daje mu notes pełen nazwisk dłużników. Chłopak, nie mając wyboru, przyjmuje tę formę zapłaty. Wraz z kolegą z wojska, Dawidem, ruszają do akcji — będą się starać wymusić pieniądze od ludzi spisanych w notesie.

W „Poniedziałek” Maniek (Grzegorz Borek — Bolec) i Dawid (Paweł Kukiz) weszli w posiadanie brudnych pieniędzy, pochodzących z egzekucji długów. We „Wtorek” postanowili je zainwestować w klub go-go. W pierwszej części to właśnie Maniek i Dawid zajmowali się ściąganiem długów, w kontynuacji sami stali się ofiarami tego procederu.

Rap i nagie kobiety? Czego chcieć więcej?

GALERIANKI

Film Katarzyny Rosłaniec, który w 2009 roku narobił sporo szumu. Sama byłam świadkiem tego, jak ludzie podczas seansu wychodzili z sali kinowej. Właśnie z tego filmu pochodzi kultowe już zdanie: “jak kupisz mi jeansy to zrobię ci loda”.

Galerie handlowe – współczesne świątynie konsumpcji, kolorowe wystawy, błyszcząca biżuteria, drogie kosmetyki i najmodniejsze ciuchy. W takich miejscach Milena i jej przyjaciółki spędzają wolny czas. Za zakupy płacą im bogaci mężczyźni, którzy w zamian za seks obdarowują nastolatki upominkami — czasami jest to tylko zwykła, różowa opaska do włosów.

Ścieżka dźwiękowa do filmu to majstersztyk w wykonaniu Adama Ostrowskiego, lepiej znanego wszystkim pod pseudonimem O.S.T.R.

Album pt. „Galerianki” został wyprodukowany przez Ostrego i duet Skinny Patrini, na liście znajdziecie utwory, takie jak „Mówiłaś mi”, „Pegaz” czy „Sam to nazwij”, który pierwotnie pojawił się na poprzednim albumie rapera pt. „O.c.b.”.

ZOBACZ TAKŻE: ROSYJSKI RAPER ODWOŁUJE 6 WYPRZEDANYCH KONCERTÓW — OXXXYMIRON SPRZECIWIA SIĘ INWAZJI NA UKRAINĘ

WOJNA POLSKO-RUSKA

Film z 2009 r., wyreżyserowany przez Xawerego Żuławskiego na podstawie powieści Doroty Masłowskiej wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną (2003).

Na ścieżce dźwiękowej pojawiły się utwory Martwię się zespołu Molesta Ewenement, z gościnnym udziałem Ero i Pablopavo oraz Wariatka z miasta Wariatkowa Liroya.

JEŻ JERZY

Polski film animowany z 2011 roku oparty na komiksie stworzonym przez Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka.

Zapomnijcie o słodkich jeżykach z jabłuszkiem na grzbiecie. W przekręconej czapeczce, śmigający między blokami na deskorolce Jerzy jest kompletnym zaprzeczeniem swojego gatunku. Uwielbia dobre bibki i niezłe maniurki. Dla niego nie ma dylematu – kupić kwiaty dla ukochanej czy butelkę piwa – słuszne rozwiązanie jest tylko jedno. Życie Jeża Jerzego to nie tylko przelewki – ma na pieńku z osiedlowymi skinheadami i okolicznymi Wietnamczykami, którzy chętnie zrobiliby z niego kurczaka w pięciu smakach. Pewnego dnia w skomplikowany żywot Jerzego wkracza tajemniczy Profesor. Dzięki z trudem i bólem zdobytemu DNA tworzy on klona Jeża. Nowy bohater ma zastąpić swój pierwowzór i stać się Celebrytą Doskonałym. Jednak w tym kraju jest miejsce tylko dla jednego bohatera. Prawdziwy Jeż Jerzy rusza, aby odzyskać swoje dobre imię.

Flagowy utwór wraz z teledyskiem promujący tę produkcję stworzyli Sokół i Ero.

JESTEŚ BOGIEM

„Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida to film o legendarnej grupie Paktofonika, która na zawsze zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Głównie jest skoncentrowany wokół osoby zmarłego w 2000 roku rapera Piotra „Magika” Łuszcza.

Za produkcję wydawnictwa odpowiedzialni byli członkowie legendarnej PKF — Wojciech „Fokus” Alszer i Sebastian „Rahim” Salbert. Na płycie znalazły się nagrania z repertuaru zespołu Paktofonika w nowych aranżacjach, a także utwory instrumentalne w wykonaniu DJ-a 5:CET. W ramach promocji do utworu „Jestem Bogiem” powstał nowy teledysk, wyprodukowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. W obrazie zostały wykorzystane fragmenty filmu “Jesteś Bogiem”.

BOŻE CIAŁO

Polski psychologiczny film religijny z 2019 w reżyserii Jana Komasy. Tematem filmu – wzorowanego na autentycznych wydarzeniach – są losy Daniela, wychowanka zakładu poprawczego. Daniel, zwolniony warunkowo, wykorzystuje tymczasową wolność, aby wcielić się w księdza we wsi na południu Polski. Jego niekonwencjonalne metody prowadzenia mszy i modlitwy zwracają przeciwko niemu społeczność wsi, ale też prowokują ją do zmierzenia się z nieprzepracowaną traumą. W filmie możemy usłyszeć „Słup” duetu Białas & Lanek.

PROCEDER

Film przedstawia życie legendy polskiego hip-hopu, Tomasza Chady, m.in. jego kontakty z półświatkiem zakończone karą więzienia oraz próbę samobójczą. Po wyjściu z więzienia raper ginie w 2018 roku w niewyjaśnionych okolicznościach, zostawiając swoją dziewczynę. Film wyreżyserowany został przez Michała Węgrzyna i ukazuje, jak ważna w życiu Chady była muzyka.

Na długim soundtracku filmu znajdziecie twórczość głównego bohatera, a także ku zaskoczeniu — Kobiety są, aha, aha, gorące, aha, aha — Norbiego.

JAK ZOSTAŁEM GANGSTEREM

Film sensacyjny z 2019 w reżyserii Macieja Kawulskiego. Akcja filmu zaczyna się w latach 70. Główny bohater jako młody chłopiec odkrywa, że adrenalina jest tym, co sprawia mu największą radość. Szuka też łatwych sposobów zdobywania pieniędzy. Wspólnie z przyjacielem buduje własną armię. Zaczynali w kreszowych dresach, a stworzyli organizację przestępczą, która przez chwilę panowała nad całym krajem. Film jest luźno oparty na kilkunastu życiorysach.

W ścieżce dźwiękowej filmu usłyszymy Tymka – „Jak zostałem gangsterem” ft. Kasta (prod. Matheo) oraz „Mitomana” Malika Montany.

FURIOZA

Dramat sensacyjny z 2021 roku w reżyserii Cypriana T. Olenckiego. Dawid, dawny zabijaka stadionowy, powraca do kibicowskiego półświatka jako wtyczka Dzikiej — kiedyś kumpeli z chuligańskiej ferajny, a obecnie policjantki. Jeśli nie będzie współpracował z glinami, jego brat, herszt kiboli, na lata trafi za kratki. Między 4 a 10 kwietnia film odtwarzany był w serwisie Netflix łącznie przez 23,9 mln godzin. Sprawiło to, że Furioza zajęła pierwsze miejsce listy najchętniej oglądanych, nieanglojęzycznych tytułów w ofercie platformy streamingowej. Jeżeli dodamy do tego Ritza Carltona duetu PRO8L3M z Vito Bambino i NajsHajs Sariusa — mamy prawdziwą ucztę dla zmysłów.

KRIME STORY. LOVE STORY.

Komedia gangsterska Global Studio – twórców filmu „Proceder”. Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, opisana w książce rapera Marcina „Kali” Gutkowskiego. Film budził kontrowersje jeszcze przed premierą, a wszystko za sprawą Kali’ego, który powiedział: „Targają mną mieszane uczucia. Z jednej strony ekranizacji na wielkim ekranie doczekała się moja debiutancka powieść, z drugiej zawód i żal spowodowany odebraniem mi możliwości partycypowania w rzeczonej produkcji, zanim jeszcze się rozpoczęła”.
W filmie usłyszymy Kacpra HTA oraz Palucha.

ZACHOWAJ SPOKÓJ

Najnowszy serial Netflixa, ekranizacja powieści Harlana Cobena. Zamożne osiedle, gdzie pozostająca w bliskich relacjach lokalna społeczność wiedzie spokojne życie. Wszystko zmienia się, gdy osiemnastoletni Adam znika bez śladu. Niebezpieczeństwo szybko eskaluje, a zaniepokojeni rodzice robią wszystko, by chronić swoje dzieci, które u progu dorosłości postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce.
W serialu, możemy usłyszeć Young Leosie, której muzyka leci na imprezie w domu jednego z nastolatków.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ NASZ WYWIAD: „MOGĘ POWIEDZIEĆ Z DUŻĄ ŚWIADOMOŚCIĄ, ŻE NA TEN MOMENT JESTEM SPEŁNIONY I BĘDĘ PRACOWAŁ NA TO UCZUCIE DALEJ… SORRY, JESTEM ZASPOKOJONY.” — WYWIAD Z PRZYŁU

Cała rapgra w jednym miejscu. Obserwuj nas także na – Google News.

fot. Facebook @Paluch Oficjalnie/God.wifi/Facebook @Sokół

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię

Hip-hop był kiedyś kojarzony z dobrymi, choć zagubionymi chłopakami z blokowisk. W za dużych bluzach, z kapturem na głowie i jointem w ręku, którzy zamiast zająć się „poważną pracą” – coś tam sobie nawijają bez ładu i składu. Rzucając kurwami jako przecinkami. Obecnie jest to najpopularniejszy gatunek muzyczny, który wdarł się do mainstreamu i rozgościł w nim na dobre.

Raperzy przestali być kojarzeni z wkurwionymi dzieciakami siedzącymi na trzepaku, a już na pewno z biedą. Patrząc na Malika czy Kizo – zdanie „złoty, a skromny” – nie do końca odzwierciedla faktyczny stan rzeczy. Sokół obecnie jest głównie przedsiębiorcą, a dopiero w drugiej kolejności raperem. Podobnie jak Quebo, który zamiast produkować nowe płyty, tworzy nowe smaki herbat Miss Ti.

Droga z podziemia do bycia na świeczniku, była długa i kręta, przechodziła ona między innymi przez plany filmowe. I to właśnie na nich chciałabym się skupić i zaproponować kilka filmów, dzięki którym, mimo wyłączenia Youtube’a i Spotify będą wam towarzyszyć głosy waszych ulubionych raperów.

PONIEDZIAŁEK/WTOREK

Film wyreżyserowany przez Witolda Adamka w 1998 roku. Sporej części obecnych słuchaczy rapu nie było jeszcze w planach, ale warto się z nim zapoznać, podobnie jak z jego sequelem z 2001 roku pod tytułem „Wtorek”.

W soundtracku oraz w roli głównej obu filmów występuje jeden z pionierów polskiego hip-hopu, nieżyjący już Bolec. Możemy tam usłyszeć utwory z jego solowego albumu „Żeby było miło”.

Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednej doby — tytułowego poniedziałku w małym dolnośląskim mieście. Bohaterami są młodzi bezrobotni spychani na margines życia społecznego. Hurtownia, w której pracuje Maniek zbankrutowała. Dotychczasowy szef daje mu notes pełen nazwisk dłużników. Chłopak, nie mając wyboru, przyjmuje tę formę zapłaty. Wraz z kolegą z wojska, Dawidem, ruszają do akcji — będą się starać wymusić pieniądze od ludzi spisanych w notesie.

W „Poniedziałek” Maniek (Grzegorz Borek — Bolec) i Dawid (Paweł Kukiz) weszli w posiadanie brudnych pieniędzy, pochodzących z egzekucji długów. We „Wtorek” postanowili je zainwestować w klub go-go. W pierwszej części to właśnie Maniek i Dawid zajmowali się ściąganiem długów, w kontynuacji sami stali się ofiarami tego procederu.

Rap i nagie kobiety? Czego chcieć więcej?

GALERIANKI

Film Katarzyny Rosłaniec, który w 2009 roku narobił sporo szumu. Sama byłam świadkiem tego, jak ludzie podczas seansu wychodzili z sali kinowej. Właśnie z tego filmu pochodzi kultowe już zdanie: “jak kupisz mi jeansy to zrobię ci loda”.

Galerie handlowe – współczesne świątynie konsumpcji, kolorowe wystawy, błyszcząca biżuteria, drogie kosmetyki i najmodniejsze ciuchy. W takich miejscach Milena i jej przyjaciółki spędzają wolny czas. Za zakupy płacą im bogaci mężczyźni, którzy w zamian za seks obdarowują nastolatki upominkami — czasami jest to tylko zwykła, różowa opaska do włosów.

Ścieżka dźwiękowa do filmu to majstersztyk w wykonaniu Adama Ostrowskiego, lepiej znanego wszystkim pod pseudonimem O.S.T.R.

Album pt. „Galerianki” został wyprodukowany przez Ostrego i duet Skinny Patrini, na liście znajdziecie utwory, takie jak „Mówiłaś mi”, „Pegaz” czy „Sam to nazwij”, który pierwotnie pojawił się na poprzednim albumie rapera pt. „O.c.b.”.

ZOBACZ TAKŻE: ROSYJSKI RAPER ODWOŁUJE 6 WYPRZEDANYCH KONCERTÓW — OXXXYMIRON SPRZECIWIA SIĘ INWAZJI NA UKRAINĘ

WOJNA POLSKO-RUSKA

Film z 2009 r., wyreżyserowany przez Xawerego Żuławskiego na podstawie powieści Doroty Masłowskiej wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną (2003).

Na ścieżce dźwiękowej pojawiły się utwory Martwię się zespołu Molesta Ewenement, z gościnnym udziałem Ero i Pablopavo oraz Wariatka z miasta Wariatkowa Liroya.

JEŻ JERZY

Polski film animowany z 2011 roku oparty na komiksie stworzonym przez Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka.

Zapomnijcie o słodkich jeżykach z jabłuszkiem na grzbiecie. W przekręconej czapeczce, śmigający między blokami na deskorolce Jerzy jest kompletnym zaprzeczeniem swojego gatunku. Uwielbia dobre bibki i niezłe maniurki. Dla niego nie ma dylematu – kupić kwiaty dla ukochanej czy butelkę piwa – słuszne rozwiązanie jest tylko jedno. Życie Jeża Jerzego to nie tylko przelewki – ma na pieńku z osiedlowymi skinheadami i okolicznymi Wietnamczykami, którzy chętnie zrobiliby z niego kurczaka w pięciu smakach. Pewnego dnia w skomplikowany żywot Jerzego wkracza tajemniczy Profesor. Dzięki z trudem i bólem zdobytemu DNA tworzy on klona Jeża. Nowy bohater ma zastąpić swój pierwowzór i stać się Celebrytą Doskonałym. Jednak w tym kraju jest miejsce tylko dla jednego bohatera. Prawdziwy Jeż Jerzy rusza, aby odzyskać swoje dobre imię.

Flagowy utwór wraz z teledyskiem promujący tę produkcję stworzyli Sokół i Ero.

JESTEŚ BOGIEM

„Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida to film o legendarnej grupie Paktofonika, która na zawsze zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Głównie jest skoncentrowany wokół osoby zmarłego w 2000 roku rapera Piotra „Magika” Łuszcza.

Za produkcję wydawnictwa odpowiedzialni byli członkowie legendarnej PKF — Wojciech „Fokus” Alszer i Sebastian „Rahim” Salbert. Na płycie znalazły się nagrania z repertuaru zespołu Paktofonika w nowych aranżacjach, a także utwory instrumentalne w wykonaniu DJ-a 5:CET. W ramach promocji do utworu „Jestem Bogiem” powstał nowy teledysk, wyprodukowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. W obrazie zostały wykorzystane fragmenty filmu “Jesteś Bogiem”.

BOŻE CIAŁO

Polski psychologiczny film religijny z 2019 w reżyserii Jana Komasy. Tematem filmu – wzorowanego na autentycznych wydarzeniach – są losy Daniela, wychowanka zakładu poprawczego. Daniel, zwolniony warunkowo, wykorzystuje tymczasową wolność, aby wcielić się w księdza we wsi na południu Polski. Jego niekonwencjonalne metody prowadzenia mszy i modlitwy zwracają przeciwko niemu społeczność wsi, ale też prowokują ją do zmierzenia się z nieprzepracowaną traumą. W filmie możemy usłyszeć „Słup” duetu Białas & Lanek.

PROCEDER

Film przedstawia życie legendy polskiego hip-hopu, Tomasza Chady, m.in. jego kontakty z półświatkiem zakończone karą więzienia oraz próbę samobójczą. Po wyjściu z więzienia raper ginie w 2018 roku w niewyjaśnionych okolicznościach, zostawiając swoją dziewczynę. Film wyreżyserowany został przez Michała Węgrzyna i ukazuje, jak ważna w życiu Chady była muzyka.

Na długim soundtracku filmu znajdziecie twórczość głównego bohatera, a także ku zaskoczeniu — Kobiety są, aha, aha, gorące, aha, aha — Norbiego.

JAK ZOSTAŁEM GANGSTEREM

Film sensacyjny z 2019 w reżyserii Macieja Kawulskiego. Akcja filmu zaczyna się w latach 70. Główny bohater jako młody chłopiec odkrywa, że adrenalina jest tym, co sprawia mu największą radość. Szuka też łatwych sposobów zdobywania pieniędzy. Wspólnie z przyjacielem buduje własną armię. Zaczynali w kreszowych dresach, a stworzyli organizację przestępczą, która przez chwilę panowała nad całym krajem. Film jest luźno oparty na kilkunastu życiorysach.

W ścieżce dźwiękowej filmu usłyszymy Tymka – „Jak zostałem gangsterem” ft. Kasta (prod. Matheo) oraz „Mitomana” Malika Montany.

FURIOZA

Dramat sensacyjny z 2021 roku w reżyserii Cypriana T. Olenckiego. Dawid, dawny zabijaka stadionowy, powraca do kibicowskiego półświatka jako wtyczka Dzikiej — kiedyś kumpeli z chuligańskiej ferajny, a obecnie policjantki. Jeśli nie będzie współpracował z glinami, jego brat, herszt kiboli, na lata trafi za kratki. Między 4 a 10 kwietnia film odtwarzany był w serwisie Netflix łącznie przez 23,9 mln godzin. Sprawiło to, że Furioza zajęła pierwsze miejsce listy najchętniej oglądanych, nieanglojęzycznych tytułów w ofercie platformy streamingowej. Jeżeli dodamy do tego Ritza Carltona duetu PRO8L3M z Vito Bambino i NajsHajs Sariusa — mamy prawdziwą ucztę dla zmysłów.

KRIME STORY. LOVE STORY.

Komedia gangsterska Global Studio – twórców filmu „Proceder”. Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, opisana w książce rapera Marcina „Kali” Gutkowskiego. Film budził kontrowersje jeszcze przed premierą, a wszystko za sprawą Kali’ego, który powiedział: „Targają mną mieszane uczucia. Z jednej strony ekranizacji na wielkim ekranie doczekała się moja debiutancka powieść, z drugiej zawód i żal spowodowany odebraniem mi możliwości partycypowania w rzeczonej produkcji, zanim jeszcze się rozpoczęła”.
W filmie usłyszymy Kacpra HTA oraz Palucha.

ZACHOWAJ SPOKÓJ

Najnowszy serial Netflixa, ekranizacja powieści Harlana Cobena. Zamożne osiedle, gdzie pozostająca w bliskich relacjach lokalna społeczność wiedzie spokojne życie. Wszystko zmienia się, gdy osiemnastoletni Adam znika bez śladu. Niebezpieczeństwo szybko eskaluje, a zaniepokojeni rodzice robią wszystko, by chronić swoje dzieci, które u progu dorosłości postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce.
W serialu, możemy usłyszeć Young Leosie, której muzyka leci na imprezie w domu jednego z nastolatków.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ NASZ WYWIAD: „MOGĘ POWIEDZIEĆ Z DUŻĄ ŚWIADOMOŚCIĄ, ŻE NA TEN MOMENT JESTEM SPEŁNIONY I BĘDĘ PRACOWAŁ NA TO UCZUCIE DALEJ… SORRY, JESTEM ZASPOKOJONY.” — WYWIAD Z PRZYŁU

Cała rapgra w jednym miejscu. Obserwuj nas także na – Google News.

fot. Facebook @Paluch Oficjalnie/God.wifi/Facebook @Sokół

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię