Najgłośniejsze afery w środowisku rapowym w 2022 roku

Freak Fight

Afery w polskim rapie to rzecz częsta i naturalna. W tym roku było ich tyle, że mogliście się w pewnym momencie pogubić. Przychodzimy wam z pomocą i prezentujemy zestawienie najgłośniejszych afer w środowisku rapowym w skondensowanej formie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: WERSOW SPĘDZIŁA DZIEŃ Z BEDOESEM

Powrót Kaliego do koncertowania (styczeń)

Kali na swoim instagramie poinformował nas, że wraca do koncertowania, a swój najbliższy koncert zagra już 11 lutego w Bielsku-Białej.

Po długim okresie wypoczynku w rodzinnym gronie i poszukiwania siebie na nowo, postanowiłem wrócić na koncertowy szlak. Wiem, że potrzebujecie kontaktu ze mną a ja potrzebuję Was. Tej wymiany energii, która sprawia, że na godzinę przenosimy się w miejsce, gdzie z dala od zgiełku codziennego życia nadajemy na tych samych falach. Tej godziny, która sprawi, że w tych beznadziejnych czasach poczujemy się lepiej. Będziemy śpiewać i tańczyć jak za starych dobrych czasów. Na rozgrzewkę widzimy się w walentynkowy weekend się w Bielsku. Jak zaczynać, to z sercem. Kto wpada odświeżyć repertuar? Pamiętacie jeszcze teksty? — czytamy w instagramowym poście rapera.

Wszystko by grało, gdyby nie skrajna narracja prezentowana kilka miesięcy wcześniej, gdy raper między innymi zawiesił działalność muzyczną. W poście sprzed kilkunastu miesięcy czytamy:

”Pomimo, że zawiesiłem działalność artystyczną, chciałem zagrać dla Was w tym roku choć jedną sztukę na wysokim poziomie produkcyjnym, ale stwierdziłem, że koncert zagram dopiero w wolnym świecie, o ile jeszcze taki kiedyś powróci. Artyści, wspierający agendę szczepionkową są dla mnie skończeni.” — poinformował nas Kali.

Jeśli raper przez ”wolny świat” rozumiał brak obostrzeń, to mamy złą wiadomość — wiele z nich wówczas dalej obowiązywała i dotykały one również branży koncertowej.

Sentino i jego kolejne groźby w stronę Quebonafide (kwiecień)

Poszło oczywiście o pieniądze za zwrotkę Sebastiana na płycie Kuby — Sentino twierdził, że dług jest, Quebo, że długu nie ma. I tak to koło się toczyło rzez dłuższy czas. Przez chwilę był spokój, aż Quebo nie zaczął śpiewać na swoich koncertach następujących wersów:

”nie wiszę pieniędzy Sentino,

mam większe problemy niż on…”

To odpaliło Alvareza na nowo i już dwukrotnie zagroził Quebo:

”wiesz co Quebo pie*dol się nie chcę żadnych pieniędzy od ciebie, inaczej to załatwię, tak samo jak ty pod moją nieobecność cały czas coś pie*dolisz, to będziesz tak samo śpiewał tą swoją nutkę przy mnie i moich kolegach na backstage’u. Zapętlimy to i będziesz śpiewał przez 30 minut, aż zaczniesz rzygać, będziesz to śpiewał”. — powiedział kilka dni temu Sentino, po czym na jednym z kolejnych live’ów dodał:

”kiedyś ja się z Quebem zobaczę, to mu za*ebię front-kicka w czoło i będzie po Quebie. Będzie Żabonafide, nie przepraszam, nie chcę dissować Żabsona. Będzie Flakonafide.

@n1kxb64 Sentino o quebo drugi raz #dc #viral #4u #sentino #quebo ♬ Trójkąt Bermudzki – Sentino & Nitro & MASNY BEN

Young Multi vs. Oliwka Brazil (maj)

Jakiś czas temu Oliwka Brazil na swoim instgramie została zapytana o opinię na temat Young Multiego. Raperka wypowiedziała się o nim w następujący sposób:

Szczerze nie znam i nie chce poznać, chłopka, który ma niespełnione marzenia o byciu raperem siedzi przed komputerem i szczeka coś na temat mojej muzyki. Wypowiada się, jakby naprawdę osiągnął dużo w branży muzycznej. Jeżeli kiedykolwiek osiągnie taki sukces jak ja, nie mówię tylko o wyświetleniach, lecz o całokształcie, może będzie miał prawo do komentowania innych muzyki. Na razie niech odnajdzie siebie i zacznie robić ”muzykę”, bo to gówno co sprzedaje, nie stało nigdy obok muzyki.” — napisała.

Multi odpowiedział raperce w następujący sposób:

”Otóż tak się składa Oliwka Brazil hipokrytko ku*wa, jak wyszedł twój pierwszy kawałek, jak cię spropsowałem, to nie ty przypadkiem wstawiałaś na instastory moją wypowiedź i pisałaś serduszka?… czy nie zasługuje na komentowanie innych, czy zasługuję tylko wtedy, kiedy liże ci dupę? (…) Oliwkę boli to, że ja powiedziałem, że ją stać na więcej, nie zwyzywałem, nie obraziłem… najwidoczniej niekórzy mają takie wielkie ego i taki kompleks muzyczny, że naprawdę. Najlepsze jest to, że przy każdej reakcji zawsze mówiłem, że kibicuje Oliwce. Już nie kibicuje.” — odpowiedział Multi. (CAŁA WYPOWIEDŹ MULTIEGO TUTAJ)

JABŁONOWSKI INTERPRETUJE LAWENDĘ SB MAFFIJI (maj)

Aleksander Jabłonowski, a dokładniej Wojciech Olszański jest znaną personą w polskim internecie. Charakteryzują go skrajne poglądy polityczne oraz wielkie uniesienia, w momencie, gdy ktoś się z nimi nie zgadza. W sieci pojawił się film, w którym Jabłonowski interpretuje Lawendę SB Maffiji — zapraszamy na show.

’Bo my chcemy żyć, bo my chcemy kraść… Synku i ty możesz stanąć, twórco tego tekstu i wy, którzy to wyśpiewujecie… możesz stanąć przed rodzicami? A kogo nazywasz, że: żadna ku*wa nie zabroni nam? Znaczy kto? Jakie ku*wy? Ludzie, którzy się nie dadzą okraść to ku*wy tak? Czyli ja jestem ku*wa? Bo bym się nie dał okraść wam, bo bym cię je*nął gnoju spuchnięty, z obwisłym przechlanym brzuszyskiem z kopniaka, tym butem z ostrogą bym cię kopnął w te twoje małe zwiędłe jajka. Szczeniaku pie*dolony. Nie zasłaniaj się, że to jest wyraz artystyczny, bo ja ku*wa za słowo dostanę 10 lat. Taki wyrok na mnie ciąży, więc nie wystraszysz mnie swoją zdziwioną miną. A gdzie jest cała reszta dziennikarzy pie*dolonych, którzy akceptują… i niech mi nie pie*dolą, że to jest poezja, bo słowo kraść w ogóle nie jest poetyckie. Bo gdyby było: chce kraść czas, chce kraść promienie słońca (…) Wyglądasz przy mnie jak worek zgniłych kartofli” — powiedział zdenerwowany Wojciech.

MATA DORADZAŁ JULCE PELC JAK ZDOBYĆ MARIHUANĘ (czerwiec)

Julka Pelc, szerzej znana jako Queen of the Black, jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w polskim internecie. Otwarcie mówi o swoich problemach natury psychicznej i między innymi na tym buduje swój content. Z większych osiągnięć Julia lubi również zioło, za co została zawinięta przez policję, wraz ze swoim chłopakiem.

Po wyjściu z komendy nagrała filmik pod najnowszą piosenkę Maty PATOPROHIBICJA”. Jeden z komentujących zarzucił dziewczynie, że ta kłamie i wcale nie zna się z Matą (najwidoczniej musiała o tym wspominać wcześniej). Influencerka postanowiła zrobić coś bardzo na niekorzyść Matczaka, czyli udostępnić ich prywatną rozmowę, dodając:

”mordo jak w*ebać Matę, jak on dąży do legalizacji, a kontakt mamy nie od dziś. Wy wiele nie wiecie, więc stulcie mordy. I tak jestem chora na łeb potwierdzam.”

FAN KRADNIE MIKROFON NA KONCERCIE MATY (lipiec)

W lipcu w Krakowie odbył się koncert Maty, na którym doszło do bardzo nieprzyjemniej i wręcz żenującej sytuacji. Na scenę wdarł się uczestnik wydarzenia i ukradł mikrofon artysty.

Jak wielokrotnie powtarzamy, wchodzenie nieproszonych gości na scenę podczas koncertów, to jedna wielka żenada i brak szacunku do samego wykonawcy. Nie jesteś na koncercie, sam i robiąc takie rzeczy, możesz doprowadzić do nieplanowanych przerw, czy zdekoncentrowania artysty. Tym samym możesz zepsuć koncert dla wszystkich wokół.

Na koncercie Maty doszło do sytuacji, w której uczestnik wydarzenia wdarł się na scenę i zabrał ze sobą mikrofon. Po co? Wie chyba tylko on. Chłopak został ostatecznie złapany i wyprowadzony, jednak interwencja ochrony była o wiele za późna. Sam fakt, że wszedł na scenę i zdołał być na niej z dobrą chwilę, jest niepokojące.

Paluch vs. Boxdel (sierpień)

Na jednym z letnich festiwali doszło do sprzeczki między Boxdelem, a Paluchem. Youtuber w jednym ze swoich programów przedstawił jak miała wyglądać ich kłótnia.

— Wychodząc z Aferkobusa, po podejściu do Okiego, zbiliśmy co prawda pionę z Paluchem. Paluch zapytał się mnie co ja o nim pie*dole w tych moich podcastach(…) Ja się spytałem co o nim pie*dole. On do mnie, że pie*dole coś o nim w podcastach a on mi nic nie zrobił. Ja mówię, że gadałeś na mnie w momencie, kiedy FAME MMA raczkowało, na jakichś koncertach, cisnąłeś w federacje. Nie było łatwo na samym początku. Nie było budżetu dużego (…) Tam padł taki temat, że kiedyś to była beka z FAME MMA. No i mówię dobra, teraz ja kręcę sobie kontrowersje na twojej postaci i chu* mnie to obchodzi (…) Kolejna rzecz, to którym warto powiedzieć, to fakt, że Paluch mocno wpłynął na wizerunek Multiego. — powiedział Boxdel.

Josef Bratan i Alberto vs. Macias (wrzesień)

Żeby dobrze zrozumieć cały konflikt, musimy cofnąć się jeszcze w czasie. Dokładniej do Rundek, w których wystąpił Josef i Macias. Panowie mieli niedługo później bić się w klatce. Jeden z widzów zadzwonił do studia i w parę minut wyprowadził reprezentanta GM2L z równowagi. Raper chciał zaatakować kamerę…

Do studia dodzwonił się widz, który przedstawił się jako nietoperz i z grubej rury zaczął opowiadać historię z Josefem z jednego z warszawskich kubów:

 Byłem ostatnio w Hockach Klockach z moim chłopakiem Włodarem. W momencie, gdy podbił do nas Josef Bratan, pytał się mnie o datki, chciał ode mnie jakieś pieniądze. Chłop był dosłownie wystrzelony, to było jakoś miesiąc temu i on wtedy zaczął nam opowiadać takie historie, jak to nie chciał wyj*bać Malika na pieniądze, o tym że ma dwójkę dzieci, o tym, że trzecie leci (…) Czy takie propagowanie rodziny w tym GM2L nie jest zbytnio fałszywe? — zapytał nietoperz.

Josef już po tym się lekko podburzył, ale dzwoniący nie zaprzestawał. Odwoływał się do wspomnianej wyżej sytuacji z klubu, zaznaczając przy tym, że Josef ma problem z rozumieniem języka polskiego.

Po chwili rozmowa przerodziła się bardziej w kłótnie na korytarzu szkolnym, gdzie dwóch uczniów obrzuca się bezsensownymi punchami.

— ciągnij kichę, poszedł mi, kichę ciągnij, rozłączcie tego ku*wa pajaca, zamknij ryj nie wpi*dalaj mi się, ciągnij się ku*wa (…) wypi*dolone to miała na ciebie matka, że cię dopuściła do porodu (…) zakmij dziurę powiedziałem... — odpowiadał zdenerwowany Josef.

Najśmieszniejsze, że podczas tej całej kłótni Macias siedział obok i rozbawiony po uszy wcinał sobie prażynki jakby nigdy nic.

Następnie Alberto na swoim instagramie puścił pstryczek w nos w stronę Maciasa.

— W tej walce to wiadomo, jak obstawiam, Josef Bratan wygrywa to na luzie. Macias pokazuje już się boi, bo jego ziomki dzwonią na rundkach i trzymają jego stronę. Prosta sprawa. Obsra się. — powiedział Alberto.

Podczas konferencji High League, od samego początku wrzało między Maciasem, a Josefem. Panowie chyba sami za bardzo nie wiedzieli, o co się kłócą, ale po chwili już do siebie skakali. Macias był zły za słowa wypowiedziane przez brata Josefa, a ten zapierał się, że nie widział jego relacji na instagramie.

W pewnym momencie do sytuacji włączył się Alberto i sprzedał Maciasowi bombę w twarz. Skwitował to wszystko słowami:

— Chcesz poczuć czarny smak wakacji dzi*ko? Będziesz załadowany w dupsko…

To dalej nic, bo po chwili Alberto wrócił, skoczył na stół i kopnął Maciasa w klatkę. To podpaliło ekipę White Widow, która ruszała w stronę kolegi z ekipy. Zapanował jeden wielki chaos.

EDZIO PARODIOWAŁ… SERYJNEGO MORDERCĘ (październik)

”Dahmer” to netflixowski serial o seryjnym mordercy kanibalu ze Stanów Zjednoczonych. Edzio postanowił sparodiować jego postać na w swoim tiktoku.

Tiktoki Edzia to osobne uniwersum, które nie wszyscy rozumieją i akceptują, jednak zazwyczaj nie są jakoś szczególnie szkodliwe. Nie można tego powiedzieć o tym konkretnym filmie. Edzio sparodiował i wcielił się w postać seryjnego mordercy Jeffreya Dahmera, który w latach 1978-1991 zabił 17 osób.

Netflix w swoim serialu wrócił do tych wydarzeń i przedstawił jego okropną historię. Serial zdobył ogromną popularność na całym świecie.

Romantyzowanie seryjnych zabójców, tudzież gangsterów, to skaza naszego społeczeństwa. Zachowanie Edzia jest nieodpowiedzialne i powinno być piętnowane. Sam twórca tak skomentował swoje video:

— Nie popieram tamtych wydarzeń, jedynie naśladuję grę aktorską Evana Petersa — napisał w opisie filmu.

@edziorap

❌ fake drugs ❌ Nie popieram sprawcy tamtych wydarzeń, jedynie naśladuję grę aktorską Evana Petersa

♬ dźwięk oryginalny – Edzio weź coś nawiń

Grande Connection vs. Kali (listopad)

Wszystko zaczęło się od filmu youtubera, gdzie poruszył on karierę muzyczną rapera. Pół roku po filmie Grande, Kali odpowiedział na jego zaczepki, w jednym ze swoich numerów. Jak słyszymy w numerze ”K4LION”:

Kto ma koneksje Grande, a kto tu bije piane,

stanie atrapa w gardle… kłamliwy frajer

w 3 minuty napisane, scena nie wybaczy hejtu

my sprawy załatwiamy poza kamerami fame’u

Jakiś czas później przez roszczenia Kaliego, film o nim został tymczasowo zdjęty z Youtube.

Przestańcie żyć tą aferką, bo temat jest zamknięty. Jakby kogoś ominęło. Nie pozwolę nikomu bezkarnie rozprzestrzeniać nieprawdziwych informacji na mój temat i to się nigdy nie zmieni. Moje jedyne kroki, jakie podjąłem we własnej obronie, to słowne wyjaśnienia oraz działania dystrybutora mające na celu usunięcie z kanału @grandeconnection materiału, w którym bezprawnie wykorzystuje i monetyzuje materiały video, należące do Ganja Mafia Label bez licencji i zgody. Po drugie – film zawierał nieprawdziwe informacje na temat mojej osoby oraz całej sytuacji z DVD. Z racji bycia profesjonalnym muzykiem od dwóch dekad troszczę się zarówno o swoje dobre imię jak i to, by moja twórczość była odpowiednio chroniona. Mówiąc wprost, jeśli będziesz chciał zabrać mi chleb nie pozostanę ci obojętny. Dla mnie temat jest zamknięty. Finito. Fin. Fine. Czego nie rozumiesz? Game over – napisał raper.

Raper pewnego razu odpalił również live na swoim instagramie, gdzie w szerszym zakresie wypowiedział się o twórczości Grande. To właśnie na tym materiale youtuber skupił się najbardziej. Grande niejednokrotnie wytknął Kaliemu hipokryzję, zły wpływ na słuchaczy, czy znikome umiejętności rapowe. Blisko 30-minutowy film zakończył dissem na rapera. Co ciekawe, ma to być jeden z 3 nagranych przez twórcę.

SENTINO UDERZANY W TWARZ NA FILMIE (grudzień)

Do sieci wyciekło video, na którym Sentino zostaje kilkukrotnie uderzony w twarz, po czym oddaje swój zegarek.

Video wrzucono na konto, które ewidentnie tylko po to by udostępnić to video. Raper siedzi na nim w samochodzie i jest okładany po głowie. Po chwili zdejmuje swój zegarek i komuś go oddaje. Dodatkowo do filmu dostajemy dopisek:

— Dziś o 20:00 pokaże wam jak się obchodzi z kapusiami

W kolejnym story dowiedzieliśmy się, że raper wisi komuś pieniądze. Ma tego być 237 tysięcy.

– Zostałem porwany. Zostało mi powiedziane przez sześć osób, że wiszę ich koledze pieniądze. Wtedy musiałem się tłumaczyć z własnej wypowiedzi, gdzie ja powiedziałem, że na niemiecki album dam mu 20%. Człowiek sobie podliczył, to co ja przez ostatnie lata zarobiłem i żąda pieniędzy, których nigdy od niego nie wziąłem, bo pieniądze zarobiłem tylko i wyłącznie w Polsce – tłumaczył się Sentino.

KONTROWERSJA WOKÓŁ 2115 I MULTIEGO (grudzień)

Norbert Grzegorczyk, członek ekipy nolyrics, zauważył dosadne podobieństwo na jednym z ich numerów, do tego, który ekipa miała kupić od nich. Producent napisał o tym oddzielny post na instagramie, w którym przestawia całą sytuację w następujący sposób:

Może z półtora roku temu jeszcze bym przymknął oko, ale no ile można na tej scenie takie akcje robić, co wy reprodukcje po kosztach zlecacie, ponoć mieliście zrobić coś ragowego coś w innym stylu, by, choć trochę legitnie to wyglądało, a wy reprodukujecie praktycznie 1:1 nasz bit… (dzieło re producentów, mini reklama: „Alb” i „Cave”.

Informacje puszczam publicznie w celach dzielenia się faktami, więc szczerze nie oczekuję niczego w kwestii zysków, które nas ominą, ALE Maciek, jak masz jakieś rozwiązanie lub chciałbyś coś wytłumaczyć to śmiało dzwoń, może usunę z sociali. Trzeba pokazywać scenę taką, jaką jest. Z perspektywy producenta to trochę śmieszne, że nie stać was na kwoty upfront free powyżej 2500 zł na bit, szczególnie ,że i tak finansowo poszliśmy wam na rękę i próbowaliśmy się dogadać. Jakbyście mieli, choć trochę godności i honoru to jako tak mało znani artyści z małym budżetem, zrezygnowalibyście z utworu, który powstał dzięki naszej produkcji i stworzyli coś nowego, a wasi 'dorywczy” reproducenci zastanowiliby się czasem, po co ktoś z góry zleca im reprodukcje utworu, pod który jest już nagrana a cappella.

Podejmowanie mało rozsądnych metod wychodzenia z problematycznych sytuacji przez menadżerów, między innymi zlecanie reprodukcji bitów innym producentom (często też tym z wysoką reputacją na naszej scenie) jest niestety czymś normalnym, po więcej na tematy branżowe zapraszam na mojego fb.

Trochę wstyd? Jeśli uważasz ,że jest to temat ,o którym warto mówić to prośba o udostępnienie, by jak najwięcej osób dowiedziało się jakie wałki przechodzą za zgodą waszych ulubionych artystów.” — napisał Norbert.

Chodziło dokładnie o numer nagrany wspólnie z Young Multim. Raper w komentarzu odniósł się do całej sytuacji.

— Dobra co to za pierdolenie, numer oryginalnie miał być moj na fame mma, ja przez moja sympatie do papablessa zleciłem mu ten placement, ostatecznie numer nie wyszedł ale moja zwrotka została i nie chciałem żeby się zmarnowała. Chłopaki odezwali się w ostatnim momencie domykania płyty (wy jako profesjonaliści powinniście wiedzieć, ze są ustalone budżety na płytę) i zaproponowałem, ze wykorzystamy ten numer. Od początku bit im nie siedział w 100% ale zrobiliśmy to. W momencie kiedy dowiedzieliście się, ze placement jest większy, wywindowaliście cenę na 2x większa niż kiedy ja robiłem ten numer sam co przekroczyło budżet ustalony na płytę (dosłownie było to pare dni przed deadlinem) wiec chyba oczywiście jest to, ze z perspektywy biznesowej odda się komuś kto jest w stanie uszanować budżet i zrobić to tak samo dobrze jak i może lepiej. Bit nie jest 1:1 (no mega podobieństwo syreny na początku) i nigdy nie było mowy o reprodukcji. Bit jest w stylu Redda i rządzi się podobnymi zasadami, to tak jakby mówić ze jak dodasz dzwony to robisz reprod yeata. Alb i Cavz to bardzo dobrzy producenci i umniejszanie im bo nie maja dużych placementow jest słabe. Tyle w temacie, pozdrawiam. — napisał Multi.

Norbert odpowiedział Multiemu pisząc, że zostali oni okradnięci z własności intelektualnej. Producent dodał również, że Multi nie rozliczył się za poprzednie projekty:

— Okradacie nas z własności intelektualnej jaką jest kompozycja utworu, bez naszego bitu, bez vibu jaki stworzyliśmy, sound selection itd wasz utwór NIE POWSTAŁBY, a obracamy się w tematach jakiejś moralności w współpracy między artystami. Zleciliście kradzież naszego instrumentalu, a kwestie czy bit jest podobny czy nie zostaw ludziom ,którzy go posłuchają i porównają. Nie będe opierał się na finansach, bo mnie to nie boli, fake otoczka wasza koło chuja mi lata, bo celem nagłośnienia sytuacji jest tylko pokazanie jak producenci są szanowani i jakie wałki na tej scenie mają miejsce ,o których nie każdy może mówić ,bo straci źródło dochodu. ps. szkoda ,że tak szybko multi nie odpisujesz w celach rozliczenia się za wcześniejsze projekty, ale jak już napisałeś to dzwoń ogarniemy temat — napisał Norbert, na co raper odpowiedział:

— nie powstałby gdyby nie moja wola na stworzenie kawałku do fame, jeśli bit nie siada w 100%, jeśli przekracza budżet to wybacz, ale mogę sobie zmienić bit w każdej chwili. I nie, nikt nie zlecił kradzieży, przestań grać na emocjach. Przestań pisać o współpracy i moralności kiedy ja dogaduje się z chłopakiem na 2500 a ty wysyłasz mi dokument na 5000 mówiąc, ze cena wzrosła. I przestań pierdolic jakobym NIE PŁACIŁ albo scamowal bo każdy bit który zrobił mi papabless został rozliczony dopóki nie musialem tego robić przez Ciebie. Kosisz po 6k za bit a jak się ciebie prosi o wystawienie faktury to okazuje się, ze nie macie nawet działalności gospodarczej żeby się po ludzku rozliczyć, taki jest twój profesjonalizm. Jedyny bit który wyszedł a nie został opłacony to Poland remix i to tylko dlatego, ze nie wystawiasz faktur i muszę konsultować to z radca podatkowym w jaki sposób muszę to zrobić, może dlatego „tak szybko nie odpisuje”.

Dyskusja zakończyła się odpowiedzią Norberta:

— Po 1 mamy działalność gospodarczą panie biznesmenie, po drugie jak chcesz podpisać umowe o przeniesienie praw ze mną czyli osobą która nie jest ich posiadaczem? Musisz ją podpisać zproducentem. Czykażdy kto z tobą współpracuję zakładać firmę, czy ci producenci ,który reproda zelciliście mają założoną firmę ? Może ty nie rozumiesz zbytnio czym się rządzi branża kreatywna w polsce i ,że dominują tutaj jednak uod i nikt nie miał i nie ma z tym problemu. Uspokój się bo gadasz głupoty

Ekipa udostępniła dwie wersje, by słuchacze sami mogli ocenić sytuację. Film wrzucony przez nolyrics został jednak zablokowany na mocy praw autorskich.

Ekipa 2115 tak odpowiedziała na zarzuty:

– Hej, to jedyny nasz komentarz w tej sprawie. W trakcie tworzenia naszego dwupłytowego albumu, współpracowaliśmy naprawdę z wieloma producentami, zarówno polskimi jak i zagranicznymi, z dłuższym i krótszym stażem w branży i nigdy nie dyskredytowaliśmy pracy żadnego z nich. Rola producentów w muzyce jest tak samo ważna jak wokalistów i wszyscy powinni uczciwie zarabiać. Podobnie zresztą wygląda sprawa z realizatorami, fotografami, grafikami i wszystkimi, którzy dokładają cegiełkę do twórczości. Takimi wartościami się kierowaliśmy i kierujemy. Z naszej strony od początku konfliktu była chęć porozumienia, znalezienia konsensusu, rozwiązania sytuacji z poszanowaniem interesu drugiej strony, jednak grupie zależy na poklasku, szumie w mediach i kreowaniu sprzyjającej temu narracji, a tego nie chcemy wspierać. Wszystkiego dobrego.

Norbert z kolei napisał:

 Chcielibyśmy zakończyć naszą publiczną wojnę z producentami @alb1nonly@cavz00 , którzy znaleźli się w samym środku zaistniałej sytuacji. Końcowe oświadczenie w sprawie filmu, jaki opublikował @alb1nonly ZNAJDZIECIE NA NASZYM FACEBOOKU, link w bio lub na story.

Jest to odpowiedź na zarzuty kierowane przez producentów w ich filmie, odnosimy się tylko do ICH SŁÓW. Naszym celem nie jest atakowanie się wzajemnie i przekrzykiwanie, czy bit jest podobny, czy nie, szczególnie że stało się to aktualnie BARDZO „NA RĘKĘ” stronom odpowiedzialnym za całe zamieszanie, czyli @2115label oraz youngmulti.

Skupiamy całą energię na bezsensowne potyczki między sobą a nie jest to nasz cel. Jako że nie jestem w stanie śledzić wszystkiego, co udostępniają w internecie moi ludzie, jak i osoby wspierające nas, to uważam, że wpis min mojego producenta „jamilove”, à propos „szydery z odkrycia CTM” był nie na miejscu i można było go uniknąć.

Zarzuty à propos celowego przekręcania pseudonimów, wyjaśniłem w ostatnim oświadczeniu, NIE BYŁO TO CELOWE.

Moja odpowiedź na prowokacyjny komentarz, który umieściłeś w swoim filmie, pojawiła się po pierwszych „agresywnych” odpowiedziach na waszych stories, które między innymi nazywały nas „IDIOTAMI” i były to pierwsze realne inwektywy w tym konflikcie zaraz po oświadczeniu multiegoDalej nikt nie odniósł się do przedstawionych przez nas FAKTÓW ZLECENIA REPRODUKCJI i w tym momencie, nie chcąc dolewać oliwy do ognia, OCZEKUJEMY TEGO PUBLICZNIE TYLKO OD STRONY ZLECAJĄCEJ, która jest głównym inicjatorem tej sytuacji.

Uważam, że wrzucanie screenów z Twittera osób, które NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z NOLYRICS nie stanowi żadnego kontrargumentu, a jest tylko „pożywką” dla „emocjonalnego” podejścia do sprawy i stawiania siebie w roli ofiary. Wyłączamy komentarze pod tym postem, ponieważ uważamy, że obie wersje wyjaśnień są dostępne w internecie i każdy zainteresowany jest w stanie wyrobić sobie własną opinię na ten temat. Jednocześnie uważam, że ignorowanie wcześniejszych oświadczeń przez strony 2115 oraz Young Multi jest działaniem mającym na celu okłamywanie swoich widzów i izolowanie ich od drugiej, alternatywnej wersji wydarzeń.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ NASZ WYWIAD: „FINANSOWO NIE WIDZIAŁBYM JAKIEJŚ WIĘKSZEJ STABILNEJ PRZYSZŁOŚCI, JEŚLI CHODZI O WSPÓŁPRACE Z CZOŁÓWKĄ” — NORBERT GRZEGORCZYK, TWÓRCA NOLYRICS

Cała rapgra w jednym miejscu. Obserwuj nas także na – Google News.

fot. kadr z video ”Bedoesiara”, @edziorap, ”Megalomania”, Grande Connection, ”S.E.K.S.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię

Afery w polskim rapie to rzecz częsta i naturalna. W tym roku było ich tyle, że mogliście się w pewnym momencie pogubić. Przychodzimy wam z pomocą i prezentujemy zestawienie najgłośniejszych afer w środowisku rapowym w skondensowanej formie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: WERSOW SPĘDZIŁA DZIEŃ Z BEDOESEM

Powrót Kaliego do koncertowania (styczeń)

Kali na swoim instagramie poinformował nas, że wraca do koncertowania, a swój najbliższy koncert zagra już 11 lutego w Bielsku-Białej.

Po długim okresie wypoczynku w rodzinnym gronie i poszukiwania siebie na nowo, postanowiłem wrócić na koncertowy szlak. Wiem, że potrzebujecie kontaktu ze mną a ja potrzebuję Was. Tej wymiany energii, która sprawia, że na godzinę przenosimy się w miejsce, gdzie z dala od zgiełku codziennego życia nadajemy na tych samych falach. Tej godziny, która sprawi, że w tych beznadziejnych czasach poczujemy się lepiej. Będziemy śpiewać i tańczyć jak za starych dobrych czasów. Na rozgrzewkę widzimy się w walentynkowy weekend się w Bielsku. Jak zaczynać, to z sercem. Kto wpada odświeżyć repertuar? Pamiętacie jeszcze teksty? — czytamy w instagramowym poście rapera.

Wszystko by grało, gdyby nie skrajna narracja prezentowana kilka miesięcy wcześniej, gdy raper między innymi zawiesił działalność muzyczną. W poście sprzed kilkunastu miesięcy czytamy:

”Pomimo, że zawiesiłem działalność artystyczną, chciałem zagrać dla Was w tym roku choć jedną sztukę na wysokim poziomie produkcyjnym, ale stwierdziłem, że koncert zagram dopiero w wolnym świecie, o ile jeszcze taki kiedyś powróci. Artyści, wspierający agendę szczepionkową są dla mnie skończeni.” — poinformował nas Kali.

Jeśli raper przez ”wolny świat” rozumiał brak obostrzeń, to mamy złą wiadomość — wiele z nich wówczas dalej obowiązywała i dotykały one również branży koncertowej.

Sentino i jego kolejne groźby w stronę Quebonafide (kwiecień)

Poszło oczywiście o pieniądze za zwrotkę Sebastiana na płycie Kuby — Sentino twierdził, że dług jest, Quebo, że długu nie ma. I tak to koło się toczyło rzez dłuższy czas. Przez chwilę był spokój, aż Quebo nie zaczął śpiewać na swoich koncertach następujących wersów:

”nie wiszę pieniędzy Sentino,

mam większe problemy niż on…”

To odpaliło Alvareza na nowo i już dwukrotnie zagroził Quebo:

”wiesz co Quebo pie*dol się nie chcę żadnych pieniędzy od ciebie, inaczej to załatwię, tak samo jak ty pod moją nieobecność cały czas coś pie*dolisz, to będziesz tak samo śpiewał tą swoją nutkę przy mnie i moich kolegach na backstage’u. Zapętlimy to i będziesz śpiewał przez 30 minut, aż zaczniesz rzygać, będziesz to śpiewał”. — powiedział kilka dni temu Sentino, po czym na jednym z kolejnych live’ów dodał:

”kiedyś ja się z Quebem zobaczę, to mu za*ebię front-kicka w czoło i będzie po Quebie. Będzie Żabonafide, nie przepraszam, nie chcę dissować Żabsona. Będzie Flakonafide.

@n1kxb64 Sentino o quebo drugi raz #dc #viral #4u #sentino #quebo ♬ Trójkąt Bermudzki – Sentino & Nitro & MASNY BEN

Young Multi vs. Oliwka Brazil (maj)

Jakiś czas temu Oliwka Brazil na swoim instgramie została zapytana o opinię na temat Young Multiego. Raperka wypowiedziała się o nim w następujący sposób:

Szczerze nie znam i nie chce poznać, chłopka, który ma niespełnione marzenia o byciu raperem siedzi przed komputerem i szczeka coś na temat mojej muzyki. Wypowiada się, jakby naprawdę osiągnął dużo w branży muzycznej. Jeżeli kiedykolwiek osiągnie taki sukces jak ja, nie mówię tylko o wyświetleniach, lecz o całokształcie, może będzie miał prawo do komentowania innych muzyki. Na razie niech odnajdzie siebie i zacznie robić ”muzykę”, bo to gówno co sprzedaje, nie stało nigdy obok muzyki.” — napisała.

Multi odpowiedział raperce w następujący sposób:

”Otóż tak się składa Oliwka Brazil hipokrytko ku*wa, jak wyszedł twój pierwszy kawałek, jak cię spropsowałem, to nie ty przypadkiem wstawiałaś na instastory moją wypowiedź i pisałaś serduszka?… czy nie zasługuje na komentowanie innych, czy zasługuję tylko wtedy, kiedy liże ci dupę? (…) Oliwkę boli to, że ja powiedziałem, że ją stać na więcej, nie zwyzywałem, nie obraziłem… najwidoczniej niekórzy mają takie wielkie ego i taki kompleks muzyczny, że naprawdę. Najlepsze jest to, że przy każdej reakcji zawsze mówiłem, że kibicuje Oliwce. Już nie kibicuje.” — odpowiedział Multi. (CAŁA WYPOWIEDŹ MULTIEGO TUTAJ)

JABŁONOWSKI INTERPRETUJE LAWENDĘ SB MAFFIJI (maj)

Aleksander Jabłonowski, a dokładniej Wojciech Olszański jest znaną personą w polskim internecie. Charakteryzują go skrajne poglądy polityczne oraz wielkie uniesienia, w momencie, gdy ktoś się z nimi nie zgadza. W sieci pojawił się film, w którym Jabłonowski interpretuje Lawendę SB Maffiji — zapraszamy na show.

’Bo my chcemy żyć, bo my chcemy kraść… Synku i ty możesz stanąć, twórco tego tekstu i wy, którzy to wyśpiewujecie… możesz stanąć przed rodzicami? A kogo nazywasz, że: żadna ku*wa nie zabroni nam? Znaczy kto? Jakie ku*wy? Ludzie, którzy się nie dadzą okraść to ku*wy tak? Czyli ja jestem ku*wa? Bo bym się nie dał okraść wam, bo bym cię je*nął gnoju spuchnięty, z obwisłym przechlanym brzuszyskiem z kopniaka, tym butem z ostrogą bym cię kopnął w te twoje małe zwiędłe jajka. Szczeniaku pie*dolony. Nie zasłaniaj się, że to jest wyraz artystyczny, bo ja ku*wa za słowo dostanę 10 lat. Taki wyrok na mnie ciąży, więc nie wystraszysz mnie swoją zdziwioną miną. A gdzie jest cała reszta dziennikarzy pie*dolonych, którzy akceptują… i niech mi nie pie*dolą, że to jest poezja, bo słowo kraść w ogóle nie jest poetyckie. Bo gdyby było: chce kraść czas, chce kraść promienie słońca (…) Wyglądasz przy mnie jak worek zgniłych kartofli” — powiedział zdenerwowany Wojciech.

MATA DORADZAŁ JULCE PELC JAK ZDOBYĆ MARIHUANĘ (czerwiec)

Julka Pelc, szerzej znana jako Queen of the Black, jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w polskim internecie. Otwarcie mówi o swoich problemach natury psychicznej i między innymi na tym buduje swój content. Z większych osiągnięć Julia lubi również zioło, za co została zawinięta przez policję, wraz ze swoim chłopakiem.

Po wyjściu z komendy nagrała filmik pod najnowszą piosenkę Maty PATOPROHIBICJA”. Jeden z komentujących zarzucił dziewczynie, że ta kłamie i wcale nie zna się z Matą (najwidoczniej musiała o tym wspominać wcześniej). Influencerka postanowiła zrobić coś bardzo na niekorzyść Matczaka, czyli udostępnić ich prywatną rozmowę, dodając:

”mordo jak w*ebać Matę, jak on dąży do legalizacji, a kontakt mamy nie od dziś. Wy wiele nie wiecie, więc stulcie mordy. I tak jestem chora na łeb potwierdzam.”

FAN KRADNIE MIKROFON NA KONCERCIE MATY (lipiec)

W lipcu w Krakowie odbył się koncert Maty, na którym doszło do bardzo nieprzyjemniej i wręcz żenującej sytuacji. Na scenę wdarł się uczestnik wydarzenia i ukradł mikrofon artysty.

Jak wielokrotnie powtarzamy, wchodzenie nieproszonych gości na scenę podczas koncertów, to jedna wielka żenada i brak szacunku do samego wykonawcy. Nie jesteś na koncercie, sam i robiąc takie rzeczy, możesz doprowadzić do nieplanowanych przerw, czy zdekoncentrowania artysty. Tym samym możesz zepsuć koncert dla wszystkich wokół.

Na koncercie Maty doszło do sytuacji, w której uczestnik wydarzenia wdarł się na scenę i zabrał ze sobą mikrofon. Po co? Wie chyba tylko on. Chłopak został ostatecznie złapany i wyprowadzony, jednak interwencja ochrony była o wiele za późna. Sam fakt, że wszedł na scenę i zdołał być na niej z dobrą chwilę, jest niepokojące.

Paluch vs. Boxdel (sierpień)

Na jednym z letnich festiwali doszło do sprzeczki między Boxdelem, a Paluchem. Youtuber w jednym ze swoich programów przedstawił jak miała wyglądać ich kłótnia.

— Wychodząc z Aferkobusa, po podejściu do Okiego, zbiliśmy co prawda pionę z Paluchem. Paluch zapytał się mnie co ja o nim pie*dole w tych moich podcastach(…) Ja się spytałem co o nim pie*dole. On do mnie, że pie*dole coś o nim w podcastach a on mi nic nie zrobił. Ja mówię, że gadałeś na mnie w momencie, kiedy FAME MMA raczkowało, na jakichś koncertach, cisnąłeś w federacje. Nie było łatwo na samym początku. Nie było budżetu dużego (…) Tam padł taki temat, że kiedyś to była beka z FAME MMA. No i mówię dobra, teraz ja kręcę sobie kontrowersje na twojej postaci i chu* mnie to obchodzi (…) Kolejna rzecz, to którym warto powiedzieć, to fakt, że Paluch mocno wpłynął na wizerunek Multiego. — powiedział Boxdel.

Josef Bratan i Alberto vs. Macias (wrzesień)

Żeby dobrze zrozumieć cały konflikt, musimy cofnąć się jeszcze w czasie. Dokładniej do Rundek, w których wystąpił Josef i Macias. Panowie mieli niedługo później bić się w klatce. Jeden z widzów zadzwonił do studia i w parę minut wyprowadził reprezentanta GM2L z równowagi. Raper chciał zaatakować kamerę…

Do studia dodzwonił się widz, który przedstawił się jako nietoperz i z grubej rury zaczął opowiadać historię z Josefem z jednego z warszawskich kubów:

 Byłem ostatnio w Hockach Klockach z moim chłopakiem Włodarem. W momencie, gdy podbił do nas Josef Bratan, pytał się mnie o datki, chciał ode mnie jakieś pieniądze. Chłop był dosłownie wystrzelony, to było jakoś miesiąc temu i on wtedy zaczął nam opowiadać takie historie, jak to nie chciał wyj*bać Malika na pieniądze, o tym że ma dwójkę dzieci, o tym, że trzecie leci (…) Czy takie propagowanie rodziny w tym GM2L nie jest zbytnio fałszywe? — zapytał nietoperz.

Josef już po tym się lekko podburzył, ale dzwoniący nie zaprzestawał. Odwoływał się do wspomnianej wyżej sytuacji z klubu, zaznaczając przy tym, że Josef ma problem z rozumieniem języka polskiego.

Po chwili rozmowa przerodziła się bardziej w kłótnie na korytarzu szkolnym, gdzie dwóch uczniów obrzuca się bezsensownymi punchami.

— ciągnij kichę, poszedł mi, kichę ciągnij, rozłączcie tego ku*wa pajaca, zamknij ryj nie wpi*dalaj mi się, ciągnij się ku*wa (…) wypi*dolone to miała na ciebie matka, że cię dopuściła do porodu (…) zakmij dziurę powiedziałem... — odpowiadał zdenerwowany Josef.

Najśmieszniejsze, że podczas tej całej kłótni Macias siedział obok i rozbawiony po uszy wcinał sobie prażynki jakby nigdy nic.

Następnie Alberto na swoim instagramie puścił pstryczek w nos w stronę Maciasa.

— W tej walce to wiadomo, jak obstawiam, Josef Bratan wygrywa to na luzie. Macias pokazuje już się boi, bo jego ziomki dzwonią na rundkach i trzymają jego stronę. Prosta sprawa. Obsra się. — powiedział Alberto.

Podczas konferencji High League, od samego początku wrzało między Maciasem, a Josefem. Panowie chyba sami za bardzo nie wiedzieli, o co się kłócą, ale po chwili już do siebie skakali. Macias był zły za słowa wypowiedziane przez brata Josefa, a ten zapierał się, że nie widział jego relacji na instagramie.

W pewnym momencie do sytuacji włączył się Alberto i sprzedał Maciasowi bombę w twarz. Skwitował to wszystko słowami:

— Chcesz poczuć czarny smak wakacji dzi*ko? Będziesz załadowany w dupsko…

To dalej nic, bo po chwili Alberto wrócił, skoczył na stół i kopnął Maciasa w klatkę. To podpaliło ekipę White Widow, która ruszała w stronę kolegi z ekipy. Zapanował jeden wielki chaos.

EDZIO PARODIOWAŁ… SERYJNEGO MORDERCĘ (październik)

”Dahmer” to netflixowski serial o seryjnym mordercy kanibalu ze Stanów Zjednoczonych. Edzio postanowił sparodiować jego postać na w swoim tiktoku.

Tiktoki Edzia to osobne uniwersum, które nie wszyscy rozumieją i akceptują, jednak zazwyczaj nie są jakoś szczególnie szkodliwe. Nie można tego powiedzieć o tym konkretnym filmie. Edzio sparodiował i wcielił się w postać seryjnego mordercy Jeffreya Dahmera, który w latach 1978-1991 zabił 17 osób.

Netflix w swoim serialu wrócił do tych wydarzeń i przedstawił jego okropną historię. Serial zdobył ogromną popularność na całym świecie.

Romantyzowanie seryjnych zabójców, tudzież gangsterów, to skaza naszego społeczeństwa. Zachowanie Edzia jest nieodpowiedzialne i powinno być piętnowane. Sam twórca tak skomentował swoje video:

— Nie popieram tamtych wydarzeń, jedynie naśladuję grę aktorską Evana Petersa — napisał w opisie filmu.

@edziorap

❌ fake drugs ❌ Nie popieram sprawcy tamtych wydarzeń, jedynie naśladuję grę aktorską Evana Petersa

♬ dźwięk oryginalny – Edzio weź coś nawiń

Grande Connection vs. Kali (listopad)

Wszystko zaczęło się od filmu youtubera, gdzie poruszył on karierę muzyczną rapera. Pół roku po filmie Grande, Kali odpowiedział na jego zaczepki, w jednym ze swoich numerów. Jak słyszymy w numerze ”K4LION”:

Kto ma koneksje Grande, a kto tu bije piane,

stanie atrapa w gardle… kłamliwy frajer

w 3 minuty napisane, scena nie wybaczy hejtu

my sprawy załatwiamy poza kamerami fame’u

Jakiś czas później przez roszczenia Kaliego, film o nim został tymczasowo zdjęty z Youtube.

Przestańcie żyć tą aferką, bo temat jest zamknięty. Jakby kogoś ominęło. Nie pozwolę nikomu bezkarnie rozprzestrzeniać nieprawdziwych informacji na mój temat i to się nigdy nie zmieni. Moje jedyne kroki, jakie podjąłem we własnej obronie, to słowne wyjaśnienia oraz działania dystrybutora mające na celu usunięcie z kanału @grandeconnection materiału, w którym bezprawnie wykorzystuje i monetyzuje materiały video, należące do Ganja Mafia Label bez licencji i zgody. Po drugie – film zawierał nieprawdziwe informacje na temat mojej osoby oraz całej sytuacji z DVD. Z racji bycia profesjonalnym muzykiem od dwóch dekad troszczę się zarówno o swoje dobre imię jak i to, by moja twórczość była odpowiednio chroniona. Mówiąc wprost, jeśli będziesz chciał zabrać mi chleb nie pozostanę ci obojętny. Dla mnie temat jest zamknięty. Finito. Fin. Fine. Czego nie rozumiesz? Game over – napisał raper.

Raper pewnego razu odpalił również live na swoim instagramie, gdzie w szerszym zakresie wypowiedział się o twórczości Grande. To właśnie na tym materiale youtuber skupił się najbardziej. Grande niejednokrotnie wytknął Kaliemu hipokryzję, zły wpływ na słuchaczy, czy znikome umiejętności rapowe. Blisko 30-minutowy film zakończył dissem na rapera. Co ciekawe, ma to być jeden z 3 nagranych przez twórcę.

SENTINO UDERZANY W TWARZ NA FILMIE (grudzień)

Do sieci wyciekło video, na którym Sentino zostaje kilkukrotnie uderzony w twarz, po czym oddaje swój zegarek.

Video wrzucono na konto, które ewidentnie tylko po to by udostępnić to video. Raper siedzi na nim w samochodzie i jest okładany po głowie. Po chwili zdejmuje swój zegarek i komuś go oddaje. Dodatkowo do filmu dostajemy dopisek:

— Dziś o 20:00 pokaże wam jak się obchodzi z kapusiami

W kolejnym story dowiedzieliśmy się, że raper wisi komuś pieniądze. Ma tego być 237 tysięcy.

– Zostałem porwany. Zostało mi powiedziane przez sześć osób, że wiszę ich koledze pieniądze. Wtedy musiałem się tłumaczyć z własnej wypowiedzi, gdzie ja powiedziałem, że na niemiecki album dam mu 20%. Człowiek sobie podliczył, to co ja przez ostatnie lata zarobiłem i żąda pieniędzy, których nigdy od niego nie wziąłem, bo pieniądze zarobiłem tylko i wyłącznie w Polsce – tłumaczył się Sentino.

KONTROWERSJA WOKÓŁ 2115 I MULTIEGO (grudzień)

Norbert Grzegorczyk, członek ekipy nolyrics, zauważył dosadne podobieństwo na jednym z ich numerów, do tego, który ekipa miała kupić od nich. Producent napisał o tym oddzielny post na instagramie, w którym przestawia całą sytuację w następujący sposób:

Może z półtora roku temu jeszcze bym przymknął oko, ale no ile można na tej scenie takie akcje robić, co wy reprodukcje po kosztach zlecacie, ponoć mieliście zrobić coś ragowego coś w innym stylu, by, choć trochę legitnie to wyglądało, a wy reprodukujecie praktycznie 1:1 nasz bit… (dzieło re producentów, mini reklama: „Alb” i „Cave”.

Informacje puszczam publicznie w celach dzielenia się faktami, więc szczerze nie oczekuję niczego w kwestii zysków, które nas ominą, ALE Maciek, jak masz jakieś rozwiązanie lub chciałbyś coś wytłumaczyć to śmiało dzwoń, może usunę z sociali. Trzeba pokazywać scenę taką, jaką jest. Z perspektywy producenta to trochę śmieszne, że nie stać was na kwoty upfront free powyżej 2500 zł na bit, szczególnie ,że i tak finansowo poszliśmy wam na rękę i próbowaliśmy się dogadać. Jakbyście mieli, choć trochę godności i honoru to jako tak mało znani artyści z małym budżetem, zrezygnowalibyście z utworu, który powstał dzięki naszej produkcji i stworzyli coś nowego, a wasi 'dorywczy” reproducenci zastanowiliby się czasem, po co ktoś z góry zleca im reprodukcje utworu, pod który jest już nagrana a cappella.

Podejmowanie mało rozsądnych metod wychodzenia z problematycznych sytuacji przez menadżerów, między innymi zlecanie reprodukcji bitów innym producentom (często też tym z wysoką reputacją na naszej scenie) jest niestety czymś normalnym, po więcej na tematy branżowe zapraszam na mojego fb.

Trochę wstyd? Jeśli uważasz ,że jest to temat ,o którym warto mówić to prośba o udostępnienie, by jak najwięcej osób dowiedziało się jakie wałki przechodzą za zgodą waszych ulubionych artystów.” — napisał Norbert.

Chodziło dokładnie o numer nagrany wspólnie z Young Multim. Raper w komentarzu odniósł się do całej sytuacji.

— Dobra co to za pierdolenie, numer oryginalnie miał być moj na fame mma, ja przez moja sympatie do papablessa zleciłem mu ten placement, ostatecznie numer nie wyszedł ale moja zwrotka została i nie chciałem żeby się zmarnowała. Chłopaki odezwali się w ostatnim momencie domykania płyty (wy jako profesjonaliści powinniście wiedzieć, ze są ustalone budżety na płytę) i zaproponowałem, ze wykorzystamy ten numer. Od początku bit im nie siedział w 100% ale zrobiliśmy to. W momencie kiedy dowiedzieliście się, ze placement jest większy, wywindowaliście cenę na 2x większa niż kiedy ja robiłem ten numer sam co przekroczyło budżet ustalony na płytę (dosłownie było to pare dni przed deadlinem) wiec chyba oczywiście jest to, ze z perspektywy biznesowej odda się komuś kto jest w stanie uszanować budżet i zrobić to tak samo dobrze jak i może lepiej. Bit nie jest 1:1 (no mega podobieństwo syreny na początku) i nigdy nie było mowy o reprodukcji. Bit jest w stylu Redda i rządzi się podobnymi zasadami, to tak jakby mówić ze jak dodasz dzwony to robisz reprod yeata. Alb i Cavz to bardzo dobrzy producenci i umniejszanie im bo nie maja dużych placementow jest słabe. Tyle w temacie, pozdrawiam. — napisał Multi.

Norbert odpowiedział Multiemu pisząc, że zostali oni okradnięci z własności intelektualnej. Producent dodał również, że Multi nie rozliczył się za poprzednie projekty:

— Okradacie nas z własności intelektualnej jaką jest kompozycja utworu, bez naszego bitu, bez vibu jaki stworzyliśmy, sound selection itd wasz utwór NIE POWSTAŁBY, a obracamy się w tematach jakiejś moralności w współpracy między artystami. Zleciliście kradzież naszego instrumentalu, a kwestie czy bit jest podobny czy nie zostaw ludziom ,którzy go posłuchają i porównają. Nie będe opierał się na finansach, bo mnie to nie boli, fake otoczka wasza koło chuja mi lata, bo celem nagłośnienia sytuacji jest tylko pokazanie jak producenci są szanowani i jakie wałki na tej scenie mają miejsce ,o których nie każdy może mówić ,bo straci źródło dochodu. ps. szkoda ,że tak szybko multi nie odpisujesz w celach rozliczenia się za wcześniejsze projekty, ale jak już napisałeś to dzwoń ogarniemy temat — napisał Norbert, na co raper odpowiedział:

— nie powstałby gdyby nie moja wola na stworzenie kawałku do fame, jeśli bit nie siada w 100%, jeśli przekracza budżet to wybacz, ale mogę sobie zmienić bit w każdej chwili. I nie, nikt nie zlecił kradzieży, przestań grać na emocjach. Przestań pisać o współpracy i moralności kiedy ja dogaduje się z chłopakiem na 2500 a ty wysyłasz mi dokument na 5000 mówiąc, ze cena wzrosła. I przestań pierdolic jakobym NIE PŁACIŁ albo scamowal bo każdy bit który zrobił mi papabless został rozliczony dopóki nie musialem tego robić przez Ciebie. Kosisz po 6k za bit a jak się ciebie prosi o wystawienie faktury to okazuje się, ze nie macie nawet działalności gospodarczej żeby się po ludzku rozliczyć, taki jest twój profesjonalizm. Jedyny bit który wyszedł a nie został opłacony to Poland remix i to tylko dlatego, ze nie wystawiasz faktur i muszę konsultować to z radca podatkowym w jaki sposób muszę to zrobić, może dlatego „tak szybko nie odpisuje”.

Dyskusja zakończyła się odpowiedzią Norberta:

— Po 1 mamy działalność gospodarczą panie biznesmenie, po drugie jak chcesz podpisać umowe o przeniesienie praw ze mną czyli osobą która nie jest ich posiadaczem? Musisz ją podpisać zproducentem. Czykażdy kto z tobą współpracuję zakładać firmę, czy ci producenci ,który reproda zelciliście mają założoną firmę ? Może ty nie rozumiesz zbytnio czym się rządzi branża kreatywna w polsce i ,że dominują tutaj jednak uod i nikt nie miał i nie ma z tym problemu. Uspokój się bo gadasz głupoty

Ekipa udostępniła dwie wersje, by słuchacze sami mogli ocenić sytuację. Film wrzucony przez nolyrics został jednak zablokowany na mocy praw autorskich.

Ekipa 2115 tak odpowiedziała na zarzuty:

– Hej, to jedyny nasz komentarz w tej sprawie. W trakcie tworzenia naszego dwupłytowego albumu, współpracowaliśmy naprawdę z wieloma producentami, zarówno polskimi jak i zagranicznymi, z dłuższym i krótszym stażem w branży i nigdy nie dyskredytowaliśmy pracy żadnego z nich. Rola producentów w muzyce jest tak samo ważna jak wokalistów i wszyscy powinni uczciwie zarabiać. Podobnie zresztą wygląda sprawa z realizatorami, fotografami, grafikami i wszystkimi, którzy dokładają cegiełkę do twórczości. Takimi wartościami się kierowaliśmy i kierujemy. Z naszej strony od początku konfliktu była chęć porozumienia, znalezienia konsensusu, rozwiązania sytuacji z poszanowaniem interesu drugiej strony, jednak grupie zależy na poklasku, szumie w mediach i kreowaniu sprzyjającej temu narracji, a tego nie chcemy wspierać. Wszystkiego dobrego.

Norbert z kolei napisał:

 Chcielibyśmy zakończyć naszą publiczną wojnę z producentami @alb1nonly@cavz00 , którzy znaleźli się w samym środku zaistniałej sytuacji. Końcowe oświadczenie w sprawie filmu, jaki opublikował @alb1nonly ZNAJDZIECIE NA NASZYM FACEBOOKU, link w bio lub na story.

Jest to odpowiedź na zarzuty kierowane przez producentów w ich filmie, odnosimy się tylko do ICH SŁÓW. Naszym celem nie jest atakowanie się wzajemnie i przekrzykiwanie, czy bit jest podobny, czy nie, szczególnie że stało się to aktualnie BARDZO „NA RĘKĘ” stronom odpowiedzialnym za całe zamieszanie, czyli @2115label oraz youngmulti.

Skupiamy całą energię na bezsensowne potyczki między sobą a nie jest to nasz cel. Jako że nie jestem w stanie śledzić wszystkiego, co udostępniają w internecie moi ludzie, jak i osoby wspierające nas, to uważam, że wpis min mojego producenta „jamilove”, à propos „szydery z odkrycia CTM” był nie na miejscu i można było go uniknąć.

Zarzuty à propos celowego przekręcania pseudonimów, wyjaśniłem w ostatnim oświadczeniu, NIE BYŁO TO CELOWE.

Moja odpowiedź na prowokacyjny komentarz, który umieściłeś w swoim filmie, pojawiła się po pierwszych „agresywnych” odpowiedziach na waszych stories, które między innymi nazywały nas „IDIOTAMI” i były to pierwsze realne inwektywy w tym konflikcie zaraz po oświadczeniu multiegoDalej nikt nie odniósł się do przedstawionych przez nas FAKTÓW ZLECENIA REPRODUKCJI i w tym momencie, nie chcąc dolewać oliwy do ognia, OCZEKUJEMY TEGO PUBLICZNIE TYLKO OD STRONY ZLECAJĄCEJ, która jest głównym inicjatorem tej sytuacji.

Uważam, że wrzucanie screenów z Twittera osób, które NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z NOLYRICS nie stanowi żadnego kontrargumentu, a jest tylko „pożywką” dla „emocjonalnego” podejścia do sprawy i stawiania siebie w roli ofiary. Wyłączamy komentarze pod tym postem, ponieważ uważamy, że obie wersje wyjaśnień są dostępne w internecie i każdy zainteresowany jest w stanie wyrobić sobie własną opinię na ten temat. Jednocześnie uważam, że ignorowanie wcześniejszych oświadczeń przez strony 2115 oraz Young Multi jest działaniem mającym na celu okłamywanie swoich widzów i izolowanie ich od drugiej, alternatywnej wersji wydarzeń.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ NASZ WYWIAD: „FINANSOWO NIE WIDZIAŁBYM JAKIEJŚ WIĘKSZEJ STABILNEJ PRZYSZŁOŚCI, JEŚLI CHODZI O WSPÓŁPRACE Z CZOŁÓWKĄ” — NORBERT GRZEGORCZYK, TWÓRCA NOLYRICS

Cała rapgra w jednym miejscu. Obserwuj nas także na – Google News.

fot. kadr z video ”Bedoesiara”, @edziorap, ”Megalomania”, Grande Connection, ”S.E.K.S.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię