Młodzieżowe słowo roku zostało wybrane, brzmi ono dumnie – essa. Co właściwie oznacza i skąd pochodzi? Tym razem zastosuję odwróconą chronologię zdarzeń – od 2022 roku, na 1983 kończąc.
ZOBACZ TAKŻE: MALIK MONTANA LUBI OGLĄDAĆ GRANDE I NAWET GO TO ŚMIESZY
Według najnowszej definicji Słownika Języka Polskiego PWN pochodzącej z bieżącego roku essa oznacza „coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie”.
Definicja niewiele się zmieniła od 2018 roku, w którym określano essę jako okrzyk radości na każdą okazję, zarówno powitanie, jak i pożegnanie.
Przysłuchując się rozmowom Winiego publikowanym na YouTubie (choć może prywatnie również, kto wie) oraz utworowi „Essa” Winiego, na którym gościnnie udzielił się Sobota. Możemy wywnioskować, a przynajmniej ja tak wywnioskowałam, że jest to słowo uniwersalne, niczym „yy eee ebbb yyy eee” Alana Kwiecińskiego na ściance Fame. Czasem nie potrzeba słów, aby zrozumieć przekaz.
Kiedy witasz się z ziomkami
Kiedy żegnasz się z ziomkami
Gdy po prostu pozdrawiasz ich
Kiedy tańczysz jak szalony
Kiedy łamiesz sobie nogi
Kiedy bawisz się jak nikt
Kiedy wrogowi osłabi
Kiedy nie dają już rady
Kiedy wiesz że mogą skoczyć ci
Essa jest, gdy się z kimś witamy, żegnamy, gdy kogoś lubimy, dobrze odbijamy piłkę, zjemy obiad do końca i babcia nas pochwali, jak się najebiemy albo jak sobie zapalimy. Ogólnie jak dobrze się ustawimy w życiu, to będzie nam towarzyszyć ciągła essa.
Wiemy, jakie jest zdanie językoznawców, u źródła też zaczerpnęliśmy języka, ale ciągle nam mało, co? Wiadomo, że żadna definicja PWN nie będzie na tyle ciekawa i przemawiająca do nas, co wersy nawinięte na bicie.
Wini, skąd się wzięła essa?
Oni chcą wiedzieć co to essa
(…) Chcą zrozumieć ten fenomen I ogarnąć go
Nieważne – sercem czy rozumem
Poczuć to!
Bo jak się kładą spać do łóżek w uszach wciąż brzmi im to
Genezę słowa poznajemy w cytowanym już parokrotnie utworze i stuprocentowo pokrywa się ona z informacjami z wielu szczecińskich źródeł:
Przyszło to jeszcze w zeszłym wieku
nie tak daleko stąd
W starej fabryce techno party melathron
To było pierwsze polskie rave-y
Klasyka ziom
Widziałem to na własne oczy
Jak Sherlock Holmes
Nie jeden stracił tu dziewictwo
I poczuł moc
Tablety, amfa, gandzia, wóda
Wszystko po rząd
I jak już taki miał za mocno
Dalej dorzucał do pieca
Tak bawiły się wariaty
A krzyczeli przy tym „ESSA!”
Bardzo chciałabym choć trochę móc romantyzować to zjawisko, ale prawda jest taka, że pod essą nie kryje się nic konkretnego. W moim odczuciu jest to przecinek taki sam jak „kurwa” czy „eee yyy ebebe” Alana.
A skąd szczecińscy imprezowicze poznali to słowo? Bo przecież sami go nie wymyślili. Bez wątpienia ilość i mnogość używek mogłaby sugerować możliwość dokonania takich rzeczy, lecz niestety zazwyczaj działa to w drugą stronę.
Pierwszy raz „essa” ujrzała światło dzienne, wychodząc z ust aktorki Ewy Szykulskiej w 1983 roku w filmie „Seksmisja”.
Serdecznie zachęcam do zapoznania się z klasyką gatunku sięgającą nieco dalej niż trzy minuty w 2016 roku, zanim znowu wyjdziecie na podwórko i będzie krzyczeć „essa”, dodając do tego gest ręką, który swoją drogą — robicie źle.
Seksmisja – Essa
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ NASZ WYWIAD: „FINANSOWO NIE WIDZIAŁBYM JAKIEJŚ WIĘKSZEJ STABILNEJ PRZYSZŁOŚCI, JEŚLI CHODZI O WSPÓŁPRACE Z CZOŁÓWKĄ” — NORBERT GRZEGORCZYK, TWÓRCA NOLYRICS
Cała rapgra w jednym miejscu. Obserwuj nas także na – Google News.
fot. kadr z klipu
Znów artykuł od mojej ulubionej Autorki
Też uwielbiam ja czytać. Więcej prosze
Jarema Stępowski „Jadziem na Bielany” (3:45) 1966
Tylko baran przypisuje zwrot „essa” jakiemuś pseudoraperowi. Essa pochodzi od przekręcenia angielskiego wyrazu EASY, którego polska młodzież poprawnie wypowiedzieć nie potrafi. Słowo easy natomiast pojawia się w grach komputerowych, kiedy jeden z graczy lub drużyna pokonuje przeciwnika. Wypowiedzenie easy przez zwycięzcę ma na celu stwierdzenie, że pokonany nie stanowił godnego przeciwnika i zwycięstwo przyszło łatwo. Easy – łatwy.